OSR Nedir

Dogal haliyle (% 100) yer altından çıkarılan OSR, Brüksel Hür Üniversitesi Ziraat Fakültesi - Gembloux Tarımsal Araştırma Merkezi işbirliğinde Belçikalı bilim insanları tarafından titiz araştırmalar neticesinde denenmesine karar verilmiş ve daha ilk uygulamalarda Belçika, Fransa ve İtalya’da şaşırtıcı sonuçlar elde edilerek ürün, tarım sektörüne kazandırılmıştır.

Doğal

OSR tamamen doğaldır. Özel yöntemlerle kil, kum, kireç ve parazitlerden arındırılıp temizlenmiş ve kurutularak kullanıma hazır hale getirilmiştir. OSR, alümino silikat levhacıklarından oluşan ve açık petek biçimindeki mikrostrüktürü sayesinde istisnai fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip koyu renkli çok küçük taneciklere sahip bir materyaldir. OSR’nin tanecik boyutu 0-2 mm arasındadır. (% 65’i 0.2 - 1 mm arasında.) Ambalajındaki nem oranı % 12-15 arasında olup pH hafif alkalindir.

Onaylı

Tarım sektöründe bir devrim yaratacak niteliklere sahip olan OSR için 1995 yılında Belçika Tarım Bakanlığı’nın Hammadde Kalitesi Bitki Sektörü Müdürlügü ve Hammadde Kalitesi Analizler Servisine yapılan başvuru, 16.04.1996 tarihinde sonuçlandırılmıştır. Belçika Kraliyet Kararnamesi’nin organik gübre ve toprak katkı maddelerine ilişkin, FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) ve Avrupa Birligi Normları’na uygun olarak spesifik özellikleriyle OSR’nin hububat ve endüstri bitkileri tarımında, bahçecilikte, seralarda, park ve bahçelerde, peyzaj alanlarında, çim saha, spor ve arıtma alanlarında kullanımının uygun olduğu onaylanmıştır.

Toprak Dostu

Toprakta kaybolmaz! OSR ülkemizde çiftçilerimizin kullandığı diğer kimyevi katkı maddeler gibi zaman içinde kaybolmaz. Eriyip yok olmaz, rüzgarda savrulmaz. Üç uygulamadan sonra OSR’in getirdiği ekonomik yararlar yıllar boyu devam eder. OSR topragın pH’ını dengede tutar. Bitkilerin gelişimini sağlar ve aşırı gübrelemeden dolayı tuzlaşmayı ve yeraltı sularının kirlenmesini önler.

Faydalı Bilgiler

  • Çorak toprakların tarıma açılmasında OSR bir aktivatör rolü oynamaktadır.
  • Yeraltı su havzalarının korumasında büyük yarar sağlar.
  • Kıraç toprakların ıslahında OSR başarı ile kullanılmaktadır.
  • Kumlu topraklardaki besin ve su kaybını büyük oranda önler.
  • Bahçe ve bostanlarda verimi büyük ölçüde artırmaktadır.
  • Seralarda toprağı 3˚C ısıtma özelliği ve içindeki minerallerin toprağı dengelemesi sayesinde eşit boylarda AB standartlarına uygun ürün yetiştirilmesinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
  • Çim sahalarda (futbol-golf), tüm park ve bahçelerde; çim ve çiçeklerin köklerini güçlendirerek büyümesini hızlandırır. Yaz mevsiminde topragın daha serin ve nemli kalmasını sağlayarak çim ve çiçeklerin kurumasını ya da yanmasını önler.
  • OSR organik tarımda güvenle kullanılır.

OSR içindeki levhacıkların inceliği ve kafes yapısı, tonda 500 litre su tutmasına neden olmaktadır. OSR’in içindeki levhacıkların üzerindeki bosluklar, bir bio-reaktör görevi yapmakta, bu noktalarda iyonlar sabitleşmekte ve bakteriler yapışmaktadır. Bu bakterilerin temel etki metabolizmaları nedeniyle, OSR’in uygulandığı yerlerde karbonik gaz ve su üretilmektedir. Belçikalı bilim insanlarının topraktaki OSR miktarını deneysel olarak arttırma yoluyla yaptıkları bir araştırma sonunda, karbondioksit (CO2) moleküllerinin biyolojik ortamda su (H2O) molekülü ortaya çıkmasına yol açtıkları tespit edilmiştir. Böylelikle bir dekara 200 kg OSR uygulanması durumunda metrekarede 40 litre su ortaya çıktığı aşagıdaki formülle kanıtlanmıştır.

Organik Madde + OSR + O2 + Oligo Elementler (P, K, Ca, Mg,...) + Mikro Organizmalar = Değişime Uğramış organik madde + OSR + CO2 + NH3 + SO4 + Sıcaklık + H2O

OSR_1
OSR_1

OSR ile daha fazla çiçeklenme, daha fazla ürün!...

OSR'in tarla tarımında kullanılması büyüme performansı ve verimliliği artırırken, toprağın da kalıcı olarak iyileşmesini sağlar. Dekara 50-75 kg kadar kullanılmalıdır. OSR’in faydası, topraktaki gaz alışverişini geliştirerek canlı hayatı desteklemesi ve günümüzde çok ihmal edilen doğal dengeyi yeniden kurmasıdır. OSR’in ekin köklerinin bulunduğu katmana uygulanması bitki kökünün geliğmesini daha da hızlandıracaktır. OSR’in fiziksel yapısı istisnai bir gaz ve sıvı değişimine yol açmaktadır. Mikrobiyolojik bir etkileşim için istisnai bir kafes yapısı vardır. Bu nedenle seralarda toprağın 3 ˚C daha fazla ısınmasını sağlamakta ve bitkilerin daha çabuk büyüyüp gelişmesini garanti etmekte, yazın ise toprağı nemli tutmaktadır.

Sıvı maddeleri emerek tutabilmesi OSR’e; hayvan gübresi ve tavuk pisliği bulunan yerlerde NH3 veya H2S’i tutarak koku giderici ve filtre özelliği de sağlamaktadır.

OSR’in benzeri ürünlerden farkı, molekül kafeslerinin açık olmasıdır. OSR çok sayıda alümino silikat levhalardan oluşan ve açık petek biçimindeki mikrostrüktürü sayesinde, bio-reaktör görevi yapmaktadır. Bu peteklerde iyonlar sabitleşmekte ve bakteriler yapısmaktadır. Böylece sıvı tutmanın yanı sıra biyolojik alısveriş yapılabilmektedir. Bu süreçte OSR’li ortamda bakteriler karbondioksit ve su üretmektedir.

Gereğinden çok OSR kullanılmasının toprağa ve bitkiye herhangi bir zararı yoktur.

产后丰胸精油哪种好,首先妈妈们要注意丰胸产品,在产后的时候妈妈们月经第一次来的时候应该是妈妈们丰胸的最佳时期丰胸酒酿蛋,主要要是是因为在这几天的时候妈妈的乳房是分泌最多的时候丰胸方法,同时也是乳房脂肪变多变大的最好的时候,所以在这段时间可以多用些,可以试试一天使用两次左右,但也要注意产品质量呢丰胸食物